City Life Blog

Spacer po Górze Parkowej

IMG 20170803 142056641 HDRNa górę Parkową można wejść, bądź wjechać kolejką. Ponieważ uważam, że ruch to zdrowie i trzeba korzystać z niego jak najwięcej a na wożenie się kolejką przyjdzie jeszcze czas, nie oszczędzałam organizmu, tylko ile sił w nogach na Górę Parkową piechotą marsz. Dla mnie wejście zajęło 40 minut. Wysokość do pokonania nie taka straszna, bo tylko 741 m.n.p.m
Wybór drugiego wariantu znalezienia się na szczycie jest znacznie wygodniejszy i szybszy, ale i kosztowny.

Czytaj więcej: Spacer po Górze Parkowej

Gdynia- Orłowo

1 IMG 4865Spacerując plażą w Sopocie nie sposób nie odwiedzić po sąsiedzku występującej Gdyni Orłowo. Nadmorska, południowa dzielnica Gdyni z przystanią morską dla rybaków molem orłowskim, a także charakterystycznym dla krajobrazu dzielnicy klifem, przyciąga oko z odległości kilku metrów.

Czytaj więcej: Gdynia- Orłowo

Na wczasy do Krynicy-Zdrój

IMG 20170728 101835028Po roku ciężkiej pracy nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. Tym razem zdecydowałam się na wyjazd w góry odmiennie do lat ubiegłych, gdzie moje wakacyjne plany zawsze prowadziły mnie nad polskie zimne morze. Zniechęcona wyborem nietrafionego terminu na wypoczynek nad Bałtykiem, brakiem możliwości wygrzania się w słońcu, tym razem postawiłam na południową część Polski, czyli góry a ściślej rzecz ujmując na Krynicę - Zdrój.

Czytaj więcej: Na wczasy do Krynicy-Zdrój

"Karczówka"- 400 lat historii

1 IMG 20160924 165113550 HDR"Karczówka" to kolejny rezerwat przyrody, wchodzący w skład kadzielniańskiego łańcucha przyrody, który postanowiłam odwiedzić po latach odwiedzając rodzinne strony. "Karczówka" to rezerwat leśno-krajobrazowy znajdujący się 340 m n.p.m obejmującym zalesione wzniesienia ze znajdującym się na ich szczycie klasztorze. Wchodzi w skład chęcińsko-kieleckiego Parku Krajobrazowego. Góra zbudowana jest z wapieni. W przeszłości było to miejsce intensywnych prac wydobywczych, których celem było pozyskiwanie kruszców ołowiu.

Czytaj więcej: "Karczówka"- 400 lat historii

Wycieczka do Bardejova

IMG 20170731 151055390 HDRBędąc na wczasach w Krynicy - Zdroju nie można nie skorzystać z wycieczek organizowanych przez PTTK-a. To oczywiście ciekawostka dla tych, którzy uwielbiają poznawać nowe zakątki naszego pięknego kraju, jak i zwiedzać malownicze okolice sąsiednich krajów. Tak też było w moim przypadku ciężko było mi się oprzeć, żeby nie skorzystać z odwiedzenia zabytkowego miasta wpisanego na listę UNESCO, jakim niewątpliwie jest miasto Bardejov na Słowacji.

Czytaj więcej: Wycieczka do Bardejova

Skansen Archeologiczny Gdańska

1 IMG 20160716 085044565Spacerując ulicami w Sopocie nie sposób nie zauważyć ogrodzonego terenu należącego do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku zwanego inaczej Grodziskiem. Dokładny adres - ul.Haffnera 63. Archeologiczne grodzisko to po prostu pozostałość po osadzie obronnej ( grodzie), występuje ono w postaci wzniesienia. Lubię zwiedzać takie muzea na wolnym powietrzu zwłaszcza w słoneczny dzień.

Czytaj więcej: Skansen Archeologiczny Gdańska

Chęciny-śladami królów

IMG 20170501 142651223 HDRKolejna przerwa majowa a zarazem długi weekend, który zachęca do nadrobienia zaległości w odpoczynku i poznaniu nieodwiedzanych przeze mnie dotąd miejsc. Może wstyd się przyznać, ale mieszkając sporo lat w Kielcach ani razu nie wybrałam się na spacer w kierunku Chęcin, miejscowości oddalonej jakieś 45 min od Kielc (jazdy autem). Bije się w pierś i nadrabiam zaległości.

Czytaj więcej: Chęciny-śladami królów

Sopot na wakacje cz.II

1 IMG 20160712 160612460Pierwszego dnia urlopu po obiedzie, zachęcona piękną, słoneczną pogodą i ciekawością zwiedzania miejsc mi dotąd nieznanych udałam się w kierunku budowli wzniesionych na skarpach. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu przed oczami pojawił się na szczycie posąg Jana Pawła II w kształcie Arki Noego z rozłożonymi dłońmi, jakby chciał to miejsce pobłogosławić.

Czytaj więcej: Sopot na wakacje cz.II

Mocne/Słabe strony dwóch ośrodków wypoczynkowych

Wypoczywając nad polskim morzem kilka razy odwiedziłam ośrodek - wypoczynkowy Proton w Kołobrzegu i raz ośrodek wypoczynkowy Miramar w Sopocie /2016/. Będąc tam na miejscu i korzystając ze wszystkich wygód, jakie zapewniały mi te dwa ośrodki wypoczynkowe pokusiłam się o ich porównanie, czyli zrobiłam taką małą analizę S.W.O.T. Przedstawię poniżej mocne i słabe strony każdego z ośrodków.

Czytaj więcej: Mocne/Słabe strony dwóch ośrodków wypoczynkowych

Sopot na wakacjie cz.I

1 IMG 20160712 160533345W tym roku 14-dniowy urlop został przeznaczony na wypoczynek w sopockim kurorcie. Pisząc o Sopocie nie można nie wspomnieć o jego założycielu francuskim lekarzu wojsk napoleońskich Jerzym Haffnerze. W 1807 roku przybył do wolnego miasta Gdańska, był on bardzo zdolnym lekarzem, który już we wczesnych czasach zajmował się działalnością uzdrowiskową. Po odejściu wojsk francuskich w 1814 pozostał w Gdańsku, po czym przeniósł się do Sopotu, wioski liczącej wówczas niewiele ponad 300 mieszkańców. Jest jednym z „ojców założycieli” Sopotu.

Czytaj więcej: Sopot na wakacjie cz.I
2017  © City LIfe Blog