City Life Blog

Dotacje Unijne-Kołobrzeg

1 065Korzyści z dotacji unijnych na przykładzie Kołobrzegu - mojego wakacyjnego miasta.

Czy w Polsce nie zostałby wybudowany ani jeden kilometr drogi, o wielu innych rzeczach nie wspomnę, gdybyśmy nie byli członkiem Unii Europejskiej? Jak Polska pięknieje i korzysta z przynależnosci do wspólnoty, każdy widzi i podziwia. Pod wpływem zachwytu nad zmieniającym się krajobrazem mojego ulubionego od kilku lat wakacyjnego miasta-Kołobrzeg, postanowiłam zrobić krótkie podsumowanie. Pod lupę wzięłam; rozbudowę wybrzeża, molo, budowę zamków z piasku.

Kiedy w 2011 roku po raz pierwszy odwiedziłam to miasto trwały prace, mające na celu poszerzenie plaży i wzmocnienie wybrzeża.

 

1 IMG 0729

1 IMG 0795

                           

1 IMG 0797

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stara plaża w Kołobrzegu nie wygladała imponująco, nie było gdzie leżeć, ani gdzie spacerować. Morze podchodziło pod same drzewa.

1 IMG 0340

1 IMG 0356

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 IMG 0358

1 IMG 0537

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamiętam jak w 2011 leżeliśmy ułożeni jeden obok drugiego na wąskim odcinku plaży blisko hotelu bo nikomu nie chciało się tracić czasu na półgodzinne spacery w poszukiwaniu wolnego miejsca w dalszych obszarach plaży. No chyba, że jakaś kobieta chciała poopalać się toples a takich nie brakowało. Dla niektórych ciasno nie oznaczało źle, wręcz przeciwnie, można czytać książkę lub udawać, że się czyta a kątem oka podziwiać leżące obok ciała opalających się kobiet. Mniej przyjemny był widok pokaźnej postury niemieckich kobiet 50+ opalających się toples, czy widok kobiet karmiących piersią wrzeszczące ile sił w płucach dzieci.

1 IMG 0926

       1 853

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowa plaża w Kołobrzegu

Licząca 100 metrów szerokości plaża należy do najpiękniejszych i najszerszych w kraju. To tak jakby przesiąść się z malucha do mercedesa. Skończyła się ciasnota ułożonych jak sardynki w puszce ciał, rozpoczęła się dowolność i swoboda. No może nie do końca z tą swobodą należy przesadzać, przecież to nie plaża dla naturystów. Na 100 metrach szerokości można naprawdę zdrowo poszaleć. I nikt już nie myśli, żeby układać się jeden obok drugiego. Oczywiście, że są miejsca oblegane np. pod drzewami z których zawsze z chęcią korzysta moja mama, żeby nie narażać skóry na palące słońce jak wyjdzie z za chmur (buhhhhha jak w ogóle wyjdzie ). Jak widać na załączonych obrazkach piękna plaża jest, tylko brak chętnych do opalania, powód  jest oczywisty- zimno (pod koniec czerwca).

nowa pla3

 1 062 wm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nowa pla6                            nowa plaza4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowe Molo w Kołobrzegu

Miałam przyjemność spacerować po kołobrzeskim molo. Wykonane prace kosztowały 2,9 mln zł w 75 % były sfinansowane z unijnej dotacji udzielonej w ramach Regionalnego Rozwoju Operacyjnego woj. zachodnio - pomorskiego. Podczas remontu deski spacerowego pokładu zostały zastąpione kompozytowymi panelami, które są odporne na działanie wilgoci i soli morskiej. Zostały również wmontowane nowe barierki i oświetlenia.

 

                            1 090 wm1 102 wm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 098 wm

                                           1 014 wm    

 

 

 

 

 

 

 

 

Budowa zamków z piasku.

Bezrobotny 28 latek z Kołobrzegu w 2014 roku dostał 40 tyś. zł bezzwrotnej unijnej dotacji na budowanie na plaży zamków z piasku. Gdy po studiach jako konserwator zabytków nie mógł dostać pracy, wyszedł na plaże i z nudów wybudował pierwszy zamek z piasku, wzbudzając tym samym ogromne zainteresowanie spacerujących plażowiczów. Później mężczyzna coraz częściej budował zamki, ludzie zaczęli na ich tle robić sobie zdjęcia i wrzucali mu pieniądze do kapelusza. Następstwem tego była założona działalność gospodarcza i biznesplan. Czas wybudowania zamkowej budowli to 3-6 godzin. Dzieci burzą, rodzice maja gdzieś pilnowanie swoich pociech, a pan konserwator buduję od nowa i tak w kółko. W końcu za syzyfową pracę dostał aż 40 tyś. zł.

 

1 267

 Oby było wiecej takich metalowych tabliczek na kamieniach w całej Polsce.

 

1 064

 

 

 

 

 

 

 

Barbara

2021  © City LIfe Blog