City Life Blog

Gdynia- Orłowo

1 IMG 4865Spacerując plażą w Sopocie nie sposób nie odwiedzić po sąsiedzku występującej Gdyni Orłowo. Nadmorska, południowa dzielnica Gdyni z przystanią morską dla rybaków molem orłowskim, a także charakterystycznym dla krajobrazu dzielnicy klifem, przyciąga oko z odległości kilku metrów.

Na pierwszy plan wysuwa się biały domek w skale nasuwający pytanie: Co, tam może się znajdować? Logika wskazywałaby na lokalizację hotelu. I owszem 50 lat temu był tam Dom Profilaktyczno-Wypoczynkowy "Zdrowie". Ośrodek zamknął podwoje dla turystów, ale miejsce aktualnie pozostawione, jako zgliszcza stało się być bardzo atrakcyjne dla bezdomnych urządzających libacje alkoholowe oraz "turystów" internetowych łączących się na forach i reklamujących to miejsce, jako rewelacyjne lokum na czas Heineken Open'er Festival. Lokalizacja bardzo atrakcyjna dla istnienia z prawdziwego zdarzenia Hotelu. Dlaczego nie ma osoby odpowiedniej do podjęcia tak kluczowej decyzji? Ciężko nieraz wytłumaczyć brak gospodarności ludzi. Można by, chociaż usunąć tego "strupa", żeby nie straszył i dał w spokoju żyć sąsiadom. Jako wabik przyciągający turystów z daleka działa doskonale, sprawdziłam to na sobie. Jest dobrze widoczny z sopockiego mola.1 IMG 4932

Skwer im. Antoniego Suchanka to miejsce wypoczynku kuracjuszy i zwiedzających.1 IMG 4939

Za liczne zasługi mieszkańcy Gdyni podziękowali Antoniemu Suchanka, stawiając pomnik i nazywając jego imieniem skwer.
Osiadł w Gdyni, gdzie czerpał inspirację z powstającego miasta, portu i stoczni –W 1946 powrócił do Gdyni i osiedlił się w Orłowie. Aktywny uczestnik życia artystycznego w Trójmieście, Wybuch II wojny światowej zastał artystę w Warszawie, gdzie włączył się on w ratowanie dzieł sztuki. Organizował wywóz do Lublina obrazów Jana Matejki: "Bitwa pod Grunwaldem" i "Kazanie skargi" a "Konstytucję 3 Maja ukrył w Warszawie. Organizował życie kulturalne i artystyczne Trójmiasta. Tematem swoich prac uczynił: porty, stocznie, ludzi morza, nadmorskie i morskie pejzaże.

Spacerujac w okolicach Orłowa nie sposób nie natknąć się na szumiący potok Kolibkowski.

 

Barbara

2021  © City LIfe Blog