City Life Blog

Mocne/Słabe strony dwóch ośrodków wypoczynkowych

Wypoczywając nad polskim morzem kilka razy odwiedziłam ośrodek - wypoczynkowy Proton w Kołobrzegu i raz ośrodek wypoczynkowy Miramar w Sopocie /2016/. Będąc tam na miejscu i korzystając ze wszystkich wygód, jakie zapewniały mi te dwa ośrodki wypoczynkowe pokusiłam się o ich porównanie, czyli zrobiłam taką małą analizę S.W.O.T. Przedstawię poniżej mocne i słabe strony każdego z ośrodków.

 

  1analiza1 analiza1

 

 

 

 

 

 

 

 

           OW Proton Hotel Miramar / Sanatorium Kamienny Potok

1. Ośrodek wypoczynkowy / turnusy rehabilitacyjne - Proton położony jest we wschodniej części Kołobrzegu. Ośrodek składa się z  5 budynków zlokalizowanych pośród zieleni. Bardzo blisko do morza i plaży około 5 minut. W 45 minut od ośrodka promenadą można dotrzeć do portu, molo i latarni morskiej. (+)

1. Hotel Miramar /Sanatorium Kamienny Potok położony zaledwie 250 m od morza w dzielnicy Sopotu Kamienny Potok. 20 minut zajmuję droga przepiękną promenadą położoną w pasie nadmorskim do sopockiego molo. Bardzo dobre połączenie ośrodka z resztą Trójmiasta. Komunikacją miejską bez problemu można się przemieszczać do Gdyni oraz Gdańska. (+)

2. W pięciu budynkach o różnym standardzie czeka na kuracjuszy 80 pokoi. Obiekt ma pokoje wyposażone w ogrzewanie i radio/tv. Każda łazienka posiada kabinę prysznicową lub wannę. (+)

2. Na gości czekają miejsca w pokojach 1, 2 oraz 3 - osobowych oraz pokoje typu STUDIO z pełnym węzłem sanitarnym,bezprzewodowym Internetem, TV. Część pokoi dostosowana dla osób niepełnosprawnych. (+)

3. Z ośrodka mogą skorzystać zarówno osoby przyjeżdżające z rodzinami na wypoczynek jak również osoby chcące skorzystać z wczasów rehabilitacyjnych - które mają potrzebę skorzystania z bazy zabiegowej. (+)

3. Podobnie jak u konkurencji. (+)

4. Goście mogą także korzystać z basenu zlokalizowanego 80 m od Ośrodka-dokładnie basen mieści się w hotelu Ikar - 7.50/h (+)

4. Aquapark 1 minuta od ośrodka-20% zniżki (+)

5. Parking płatny - miejsce na parkingu zamkniętym: 10 zł / 1 dzień, osoby posiadające „Kartę parkingową osoby niepełnosprawnej” podlegają opłacie parkingowej w wysokości 6 zł / 1 dzień, (-)

                                                               5. Bezpłatny parking przed hotelem.(+)

6. Bardzo dobre polskie jedzenie. Serwowane są trzy posiłki dziennie (śniadanie,  obiady i kolacje w formie bufetu szwedzkiego) dotyczy wczasów i turnusów rehabilitacyjnych. (+)

6. Dobre polskie jedzenie. Serwowane trzy posiłki dziennie śniadanie w formie bufetu szwedzkiego, obiady i kolacje serwowane do stolika( dotyczy turnusu rehabilitacyjnego) Wczasy - śniadania i obiadokolacje (-)

7. Stołówka znajduję się w budynku obok. (-)

7. Stołówka znajduję się w tym samym budynku. (+)

8. Dojazd z Warszawy pociągiem 10 godzin w klasie I. Miejsca dla 6 osób całkiem wygodnie i przyjemnie. (-)

8. Dojazd z Warszawy Pendolino do Sopotu 3h (+)

9. Cena 2099 zł od osoby w pokoju 2-osobowym za 14-dniowy turnus w sezonie. /1.07-15.07.2017/ (+)

9. Cena 1990 zł od osoby w pokoju 2-osobowym za 14-dniowy turnus w sezonie. /02.07-15.07.2017/ (+)

10. Opłata klimatyczna – Dorośli: 4 zł / 1 dzień, Dzieci (do 7 lat) 2 zł / 1 dzień, (-)

10. Brak pobierania opłaty klimatycznej (chyba, że jest ona wliczona w cenę pobytu) (+)

11. Możliwość korzystania z kortów tenisowych, ogrodzonego placu zabaw, sali do gry w tenisa stołowego, boiska sportowego, biblioteki, wypożyczalni sprzętu plażowego.

- rowery – 5 zł / 1 h, 35 zł / 1 dzień,

- nordic walking 8 zł / 1 dzień. (+)

11.  Leżaki i wiatrochron za darmo w pokoju. Na miejscu jest też longe, w którym można wypić relaksującego drinka. Z myślą o gościach, którzy lubią całodniowe zwiedzanie, hotel wprowadził możliwość zamówienia lanchu na wynos. (+)

12. W ramach wczasów rehabilitacyjnych jest: gimnastyka zbiorowa (kręgosłupowa, kardiologiczna, oddechowa, ogólnorozwojowa),
krioterapia miejscowa, jonoforeza,
interdyn, diadynamik, galwanizacja,
elektrostymulacja, bioptron, sollux,
ultradźwięki, Inhalacja solankowa, z olejkami, lekami, masaż klasyczny, aquavibron, masaż podwodny solankowy, ozonowy, kąpiel borowinowa, kąpiel solankowa w wannie,
kąpiel wirowa kończyn dolnych, hydromasaż, okłady borowinowe. (+)

12. Podobny zakres świadczonych usług. (+)

 

13. Ośrodek organizuje ogniska, imprezy integracyjne, zwiedzanie miasta. Statkiem można popłynąć na duńską wyspę Bornholm (+)

13. Spacer z przewodnikiem po Sopocie. Wycieczka do Gdańska i Westerplatte. Wycieczka komunikacją miejską, podczas której można wysłuchać prezentacji organów w Katedrze Oliwskiej. (+)

14. Kiedy ja jeździłam do Kołobrzegu lata 2011-2015 były organizowane spotkania, na których można było kupić samo gotujące garczki za 3000zł, kamizelkę masująca na prąd za 3500zł, lampę solux za jedyne 1500zł z różnymi kolorami nakładek emitującymi różne kolory światła ( czerwony, żółty, niebieski) w zależności, na jaką chorobę ktoś cierpi. Naciąganie schorowanych ludzi, na jakieś buble i robienie im nadziei na polepszenie zdrowia. (-)

14. Brak tzw. prezentacji. Aczkolwiek można było spotkać ludzi sprzedających różne towary, bez nachalnego wciskania ich na siłę komukolwiek. (+)

15. Można przyjechać z psem lub kotem.(+) 15. Można przyjechać z psem lub kotem.(+)

Na pewno mocną stroną OW Proton jest przepyszne jedzenie (jeżeli kucharz się nie zmienił), serwowanie trzech posiłków dziennie, niezależnie od tego, czy wybieramy sie na wczasy, czy na turnus rehabilitacyjny. Miramar nie pobiera opłaty klimatycznej, krótsza jest również podróż z Warszawy do ośrodka. Kuracjusze udają się na posiłek do stołówki, która mieści się w tym samym budynku. Darmowy parking przed budynkiem ośrodka Miramar zachęca do przyjazdu własnym autem.

W (Weaknesses) – słabe strony: wszystko to, co stanowi słabość, barierę, wadę.

Odrobinę słabszy kucharz w Miramar w porównaniu z konkurencją. Trzy posiłki dziennie dla turnusu rehabilitacyjnego, dwa dla turnusu-wczasy. Kubatura Protona jest tak rozbudowana, że stołówka mieści się w innym budynku. Kuracjusze przyjeżdżający prywatnymi autami do Protonu korzystają z płatnego parkingu.

O (Opportunities) – szanse: wszystko to, co stwarza szansę korzystnej zmiany:

I to jest właśnie przykład takiej korzystnej zmiany OW Proton, gdzie nastąpiła pozytywna zmiana. Obecnie na turnusach posiłki są serwowane w postaci stołu szwedzkiego, a to oznacza, że nie ma obowiązku stawiania się punktualnie na każdy z nich, jest po prostu ustalony przedział czasowy od-do. Kiedy ja bywałam w Protonie /2011-2015/ należało się punktualnie stawić na śniadanie o 8 godz. obiad o 13 godz. i kolacje o 18 godz. Kiedy ja gościłam w Protonie nie było również kortów do tenisa, teraz już są.

T (Threats) – zagrożenia: wszystko to, co stwarza niebezpieczeństwo zmiany niekorzystnej.

Gdyby, któryś z tych ośrodków podniósł cenę za turnus, albo przestał serwować posiłki na gorszym poziomie niż są, mogłoby to pogorszyć atrakcyjność każdego z nich.

Podsumowanie:

Dobrze, że oba te ośrodki istnieją i można korzystać z ich usług. Cena, jaką proponują za swoje usługi nie jest wygórowana jest adekwatna do standardu każdego z nich. Są to ośrodki nie hotele za wyjątkiem Hotelu Miramar  ⃰  ⃰, który jest ośrodkiem i hotelem. Skoro są ośrodkami nie hotelami wiec ciężko jest je porównywać z hotelami  ⃰⃰  ⃰  ⃰,  ⃰⃰  ⃰  ⃰⃰  ⃰ ,  ⃰  ⃰⃰⃰  ⃰  ⃰  ⃰ znajdującymi się w okolicy. Dla osób, których nie stać, albo nie mają ochoty wyłożyć większej kasy za pobyt, takie ośrodki są obłożone i nie narzekają na brak kuracjuszy. Osobiście składam rezerwację w styczniu, na wczasy w sezonie letnim.

Gdybym miała do wyboru jeden z tych dwóch ośrodków, przy założeniu, że stać mnie tylko na jeden wyjazd w roku za 2000 zł na turnus 14-dniowy, nie wiem, który z nich bym wybrała. Na pewno było by mi bardzo ciężko podjąć decyzję. Zarówno Kołobrzeg jak i Sopot są miejscowościami o statusie uzdrowiska. Czyste, piaszczyste plaże, bliskość natury i morza, malownicze ścieżki rowerowe, piękne promenady prowadzące do molo i latarni morskiej, bogate oferty odnowy biologicznej to tylko część atutów tych miejscowości.

Barbara

2021  © City LIfe Blog