City Life Blog

Na wczasy do Krynicy-Zdrój

IMG 20170728 101835028Po roku ciężkiej pracy nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. Tym razem zdecydowałam się na wyjazd w góry odmiennie do lat ubiegłych, gdzie moje wakacyjne plany zawsze prowadziły mnie nad polskie zimne morze. Zniechęcona wyborem nietrafionego terminu na wypoczynek nad Bałtykiem, brakiem możliwości wygrzania się w słońcu, tym razem postawiłam na południową część Polski, czyli góry a ściślej rzecz ujmując na Krynicę - Zdrój.

Myśląc pozytywnie, że to południe, a wszystkie kraje z ciepłymi morzami, mają morza usytuowane w części południowej - pomyślałam, musi być dobrze. Śledząc kanały informacyjne z pogodą, jaką synoptycy przewidują na najbliższe 14 dni mojego pobytu wybrałam końcówkę lipca i początek sierpnia. Wybór gór na mój wakacyjny odpoczynek okazał się bardzo trafiony, ponieważ na 14 dni tylko 2 dni były chłodniejsze i deszczowe pozostałe dni ogrzewały nas, wszystkich wypoczywających w tym czasie temperaturą powyżej 30 stopni.

Dlaczego wybór padł na Krynice - Zdrój?

kolazKrynicaAno dla te, że miasto ma bogatą historię, jako uzdrowisko. Już w XVII wieku odkryto lecznicze wartości źródeł mineralnych. Później Józef Detla profesor z U.J uznawany za ojca polskiej balneologii przyczynił się do rozwoju tegoż miejsca. Następcy profesora kontynuowali jego dzieło, zaczęto stosować kąpiele borowinowe.

Miasto rozwijało się powstawały kolejne obiekty Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem, liczne pensjonaty. Pędu rozwojowego dodało również wybudowanie linii kolejowej do Muszyny i przedłużenie jej o kilka kilometrów do Krynicy-Zdroju. Krynice odwiedziło sporo znanych osób: J. Matejko, A. Grottger, H. Sienkiewicz, J, I. Kraszewski, H. Modrzejewska, W. Reymont, J. Tuwim, K.I. Gałczyński,J. Kiepura. Do dziś są organizowane festiwale nazwane jego imieniem.

IMG 20170731 191751793 HDR 002Nie mogło zabraknąć również mnie, chociaż znana nie jestem. 

Nie wątpliwie dużą atrakcją Krynicy jest deptak i otaczające go Stary Dom Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych, Nowy Dom Zdrojowy, tutaj można wypić dobrą kawę i iść na dancing. Również w tym miejscu był organizowany jarmark ze zdrową żywnością i pokaz nowoczesnego sprzętu używanego przez GOPR.

krynica

Pijalnia Wód Mineralnych to nowoczesny budynek z dużą ilością zieleni, różnego rodzaju wodami mineralnymi, do którego nie można nie wstąpić będąc w Krynicy. Jest sercem, a zarazem wizytówką uzdrowiska, ciche miejsce w samym sercu Krynicy. Kiedy się wchodzi do środka odnosi się wrażenie, że zostaje się przeniesionym do innego świata, ludzie powoli przemieszczają się z dzbanuszkami albo siedzą w wygodnych fotelach otoczeni bujną roślinnością. Tutaj za opłatą można napić się wody o nazwie Jan, Zuber, Słotwinka, Kryniczanka. Przy wyborze którejś z nich zawsze należy kierować się walorami zdrowotnymi a nie smakowymi.

IMG 20170726 155640019
Spacerując można natknąć się na pomnik Nikifora Krynickiego i muzeum poświęcone temuż artyście, którego prace dopiero po śmierci zdobyły uznanie. Nikifor Krynicki był biedakiem, malarzem, który rysował na pudelkach od papierosów i tymi rysunkami płacił za zakupy. Ponieważ wszyscy wiedzieli, że ma gruźlicę, palili te jego podarunki. Wielka szkoda, wtedy nikt jeszcze nie doceniał aż tak jego twórczości.

IMG 20170726 194812632 HDR

Nazywanie Krynicy „Perła Polskich Uzdrowisk” na pewno nie jest nadużyciem. Osoby zainteresowane zabiegami mają do wyboru szeroki wachlarz usług a osoby wybierające się na wczasy mają gdzie spacerować i się bawić (dancingi), pooddychać świeżym powietrzem. W ośrodkach LwiGród, są jaskinie solne, to informacja dla tych z Państwa, którzy potrzebują lepszego dotlenienia płuc. Krynica położona jest w Beskidzie Sądeckim na wysokości 560-620 m n.p.m. w malowniczych dolinach Kryniczanki i jej dopływów. Czyli opalając się na Górze Parkowej o tyle byłam bliżej słońca.

IMG 20170727 115647022 HDRW tym pensjonacie się zatrzymałam.

IMG 20170726 121907184A takie widoki miałam z okna o 6-tej nad ranem.

IMG 20170808 055420620 HDR

A takie widoki zapierały mi dech w piersiach kilka godzin później.

IMG 20170727 064755441

Lody u Państwa Dobrowolskich to miejsce dobrze znane w Krynicy z wielkich i przepysznych lodów. Gałka jest większa niż w innych miejscach i tańsza. Któregoś dnia stanęłam i ja w kolejce, tak z ciekawości jak, te lody smakują, że ludziom chce się tracić czas, gdzie po sąsiedzku jest lodziarnia i ludzi brak. Stałam jakieś 20 minut i muszę przyznać, że było warto, bo lody, są po prostu przepyszne. Warto swoje odstać, żeby później delektować się niebem w gębie.

IMG 20170806 170240242

W lecie Krynica - Zdrój jest uzdrowiskiem w zimie zamienia się na atrakcję sportów zimowych, a jeszcze innym razem jest centrum kulturalno - biznesowym. To tutaj właśnie od 27 lat odbywa się Forum Europejskie i ciężko jest w tym czasie, znaleść  w pensjonatach wolne miejsce.

Dla moich sąsiadów z pokoju obok, takie widoki są warte tego, żeby wracać w to miejsce ponownie, innych przyciąga mikroklimat, wody zdrojowe, a mnie przyciąga wszystko razem plus jeszcze to:

IMG 20170729 100549181Teraz, jako dwu miesięczny szczeniak pozuje do zdjęć ale jak urośnie będzie pilnował owiec - tak powiedział jego właściciel.

Barbara

2021  © City LIfe Blog