City Life Blog

Zakopane - Krupówki

DSC00615 Będąc w Zakopanem nie sposób chociaż raz, nie przejść się ulicą Krupówki. Jest to niewątpliwie reprezentacyjna i położona w centrum miasta ulica w Zakopanem. Początek powstania Krupówek jest liczony na 1878 roku. Jest to rok w którym po raz pierwszy otwarto drewniany dom malarza Walerego Eliasza. Po tym okresie nastąpił burzliwy okres w rozwoju historii tego miejsca.

Kiedyś była tutaj polana należąca do rodziny Krupowskich, właścicieli usytuowanej tu niegdyś rozległej polany. I pomyśleć, że kiedyś w tym miejscu biegła ścieżka, którą poruszali się dostawcy, hutnicy i górnicy udający się do kopalni w Kuźnicach i huty szkła, a Zakopane było wówczas niewielką wsią. Długość ulicy jest liczona na 1100 m. Krupówki mają swój początek na dole, u zbiegu z ulicą Nowotarską, tuż przy wyjściu z podziemnego przejścia pod Gubałówkę i ciągnie się aż do pomnika hrabiego Zamoyskiego.DSC00933

Krupówki to ulica a zarazem deptak, słynie z wielu atrakcji umilających spędzanie wolnego czasu dla przyjezdnych tu osób. Zaczynając spacer ul. Krupówki, po lewej stronie napotkamy na księgarnie wybudowaną w stylu podhalańskim, po prawej i lewej stronie będą widoczne liczne knajpki i restauracje do których można wstąpić na regionalne menu. Spacerując prawą lub lewą stroną ulicy napotkamy na liczne sklepy popularnych sieciówek, jak i sklepy te bardziej ekskluziw z tzw. górnej półki. Idąc dalej można zatrzymać się na zrobienie pamiątkowego zdjęcia z misiem, a później kolejnego na mostku z widokiem na Krupówki, a jeżeli odwrócimy się w przeciwną stronę uwieńczymy na zdjęciu piękny widok na Tatry i Giewont. Dorożki i powożący nimi górale, ubrani oczywiście w stroje ludowe są nieodzownym i barwnym elementem tego miejsca. To właśnie między innymi stąd, wybierając przejażdżkę dorożkę, można się udać na zwiedzanie panoramy miasta. W tak prestiżowym miejscu nie mogło zabraknąć kilku hoteli oraz Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego, które odwiedziłam.

DSC00899

DSC00624DSC00625DSC00623DSC01208DSC00627DSC00905DSC00910DSC00913DSC00919DSC00924DSC00926DSC00931DSC00920DSC00618

DSC00616

DSC00691Na krupowskim deptaku niemal na każdym kroku można spotkać stragany, na których można dokonać zakupu oscypków. Sprzedawcy oferują je w rożnych rozmiarach począwszy od tych najmniejszych, aż do tych bardzo dużych, przypominających wrzeciono za 25 zł. Zadanie pytania: czy to prawdziwe? Jest zbędne, gdyż odpowiedź zawsze będzie twierdząca. Prawdziwy oscypek musi się składać w 60% z mleka owczego i do 40% z mleka krowiego. Jak to sprawdzić? Nie pozostaje nic innego, jak tylko zaufać osobom, które je sprzedają. Przyznaje, dla mnie oscypek smakował, ale ten, który był podany w menu w ośrodku, raz plaster z konfitura po środku serka, podany do drugiego dania, innym razem serwowany był na kolacje.

DSC00901DSC00902DSC00904Centrum Zakopanego charakteryzuje się bujnym życiem rozrywkowym, które tętni w wielu karczmach, kiedy po kolacji wybrałam się na spacer po Krupówkach natknęłam się po drodze na takie fajne miejsce tętniące życiem. Kapela grała znane mi w większości ludowe piosenki w rytm dyskotekowy. Dla osób przechodzących było to bardzo miłe doznanie dla ucha, niektórzy z gapiów chcieli zatrzymać, te rytmy na dłużej nagrywając je telefonem. Szczęściarze bawili się na całego w środku.

IMG 20180810 110127037DSC01555Zakopane ma swoje Krupówki, Kielce ul. Sienkiewicza, Sopot deptak tzw. „Mocniak” a Kraków ul. Floriańską, Łódź ma swoją Piotrkowską, Warszawa Krakowskie Przedmieście, Gdańsk trakt królewski itd. Wszystkie te miejsca łączy jedno są przystosowane tylko dla spacerujących ludzi, obowiazuję tam zakaz wjazdu dla pojazdów. Krupówki tętnią życiem o każdej porze dnia, jest to na pewno obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty.

Barbara

2021  © City LIfe Blog