City Life Blog

Rok 2019 powitany

DSC03852Jest taki dzień w roku i to właśnie on 31 XII 2018, dzień, który przypomina nam o tym, że dwanaście miesięcy już za nami, jesteśmy niestety starsi o ten rok, ale również mądrzejsi, bo uczymy się przecież przez całe życie. Dzień, który sprawia że niektórzy z nas robią bilans zysków i strat. Analizujemy co udało nam się osiągnąć z zamierzonych celów, a co pozostaje jeszcze do zrobienia, wszak mamy na to całe 12 długich miesięcy.
Sprawdzamy przy tym naszą silną wolę, czy udało nam się rzucić palenie, spalić te kilka kilogramów, które tylko my zauważamy, zmienić pracę na lepszą, czy partnerkę (partnera), który tyle nie zrzędzi. Odchodzący rok zawsze żegnamy z radością pomimo, iż dla wielu z nas wcale nie musiał być taki zły. Ten nowy który nadchodzi, choć jest dla nas wielką niewiadomą, zawsze wzbudza w nas pozytywne emocje i nadzieję na lepsze, a w niektórych przypadkach życzymy sobie tego, żeby nie był gorszy od poprzedniego.

Czytaj więcej: Rok 2019 powitany

Święto chleba-dożynki

DSC02516Spacerując ulicami Warszawy najpierw ul. Nowy Świat następnie Krakowskim Przedmieściem w kierunku Pl. Zamkowego i Starego Miasta, następnie dotarłam do Rynku Nowego Miasta i tam natknęłam się na stragany wypełnione jedzeniem, a dopełnieniem całości towarzyszyła muzyka ludowa ze śpiewem i tańcami.

Czytaj więcej: Święto chleba-dożynki

Choinki czas wybrać.

IMG 20181218 102724499 HDRŚwięta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a więc czas na rozejrzenie się za choinką, która jest niewątpliwie nieodłącznym elementem tego Święta. Żeby dopełnić tradycji w katolickich domach, każdego roku jest wycinanych około pięć milionów drzewek. Drzewka choinkowe przez kilka tygodni ozdabiają nasze mieszkania, podnosząc tym samym świąteczny nastrój , po czym, jak już się wygrzeją w ciepłych mieszkaniach i zaczną opadać im igły lądują w koszach. Jak tu porównać kilka lat rośnięcia do kilku tygodni zadowolenia? Handlarze choinek oferują bardzo szeroki asortyment sprzedażowy począwszy od świerków, jodeł a skończywszy na sosnach.

Czytaj więcej: Choinki czas wybrać.

Spacer po ogródkach działkowych

IMG 20180708 104219159Czy może kiedyś, ktoś z Was przechadzał się wąskimi dróżkami ogródków działkowych, bo ja tak i to tak całkiem nie dawno. Nie miałam tego w planach, ponieważ nawet przez myśl, by mi nie przeszło, że skoro nie mam działki, a teren jest ogrodzony z furtką na klucz to dla innych ludzi oprócz działkowców wejścia nie ma. Nic bardziej mylnego, mogłam się o tym przekonać w jedną z niedziel lipcowego przedpołudnia idąc ul. Niepodległości.

Czytaj więcej: Spacer po ogródkach działkowych

11 Listopada - Uczcijmy to Święto

DSC03302Dzisiaj obchodzimy narodowe święto Niepodległości, jest to jednocześnie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Najsłynniejszy marsz w Polsce, rozpoczął się od przemówienia Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na obchody święta przybyło mnóstwo osób z biało-czerwonymi flagami. W tak wyjątkowym dniu, który zdarza się raz na 100 lat nie zabrakło osób młodych, starszych, całych rodzin z dziećmi nawet i tych w wózkach. Liczne grono stanowiły osoby przybyłe nie tylko z Warszawy, ale również z różnych zakątków Polski, a nawet z zagranicy.

Czytaj więcej: 11 Listopada - Uczcijmy to Święto

Piknik:"Polska zdrowa żywność"

IMG 20180616 145753581Jak smakuje Polska można było dowiedzieć się 16 czerwca, wybierając się na piknik zorganizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na warszawskim Służewcu. Piknik zorganizowany pod hasłem:  "Poznaj Dobrą Żywność” przyciągnął liczną grupę ludzi. 

Czytaj więcej: Piknik:"Polska zdrowa żywność"

100 Lat POLSKI

DSC03289100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

"Tym wszystkim, którzy cierpią i walczą.
Tym wreszcie ślepym, głuchym i głupim, co bratają się z wrogami,
niepomni na otaczającą ich rzeczywistość,
niepomni na to, co ich samych jutro spotkać może.
Ja i wy Jesteśmy jednej krwi:
POLSKA-TO MY."

Czytaj więcej: 100 Lat POLSKI

Piknik u o.Dominikanów

dominikanie

27 maja w mocno ciepłą niedzielę odbył się w Warszawie na Służewcu na terenie klasztoru Jarmark św.Dominika. Po raz XIX Ojcowie i Bracia z klasztoru Dominikanów zorganizowali dla swoich parafian jak również sympatyków , piknik. Dominikanie znani są z otwartości wobec świata, toteż nie dziwi nic, że taka wielka otwartość do ludu. Wielu z nich wykłada na uniwersytetach i prowadzi badania naukowe. Innym ważnym zadaniem Dominikanów jest praca duszpasterska wśród dzieci, młodzieży szkół średnich i studentów.

Czytaj więcej: Piknik u o.Dominikanów

Spacer po Parku Szczęśliwickim

DSC03161Jak powstał Park Szczęśliwicki?
Zawsze jak odwiedzam podobne miejsca zastanawiam się jak to się stało, że one w ogóle istnieją. Dlaczego nie budynki mieszkalne, czy biurowce zajmują to miejsce? Wszystko zaczyna się wyjaśniać po przeczytaniu genezy.

Czytaj więcej: Spacer po Parku Szczęśliwickim

Nie ma kto zbierać szparagów

szparagiPolacy i Rumuni nie dopisali, a ściślej rzecz ujmując nie pojechali do Niemiec na zbiór szparagów. Sezon w pełni a niemieccy rolnicy narzekają, że większość z tych zadeklarowanych, powtórnych, polskich pracowników sezonowych z lat ubiegłych, nie przyjechała. Obrazili się czy co? A może znaleźli sobie bardziej opłacalne zajęcie? Praca przy zbiorze szparagów należy do jednej z cięższych, podobnie jak zbiór truskawek. Za godzinę pracy zbieracz otrzymuje 6-7 euro czyli jakieś 35 zł. Czy jest to rozsądna kwota za pracę w błocie i wodzie po kolana, cały dzień w upale? Ci, którzy nie przyjechali zapewne uznali, że ta praca po prostu im się nie opłaca. Dla porównana pracując na budowie można zarobić 9 euro/1h. Niemieccy rolnicy mówią, że nie są w stanie dorównać stawkom w budownictwie i dlatego liczna część pól szparagowych idzie na zmarnowanie.

Czytaj więcej: Nie ma kto zbierać szparagów
2019  © City LIfe Blog