City Life Blog

"Gregorian" z trasą koncertową po Polsce.

1 IMG 20160316 190042612Po Gdańsku i Szczecinie przyszła kolej na Warszawę, 16 marca. Był to zarazem koniec trasy po naszym kraju i w ogóle. Chór "Gregorian" zaskoczyli nas najnowszym show w ramach trasy koncertowej „Final Chapter Tour”. Na scenie pojawiło się ponad 20 artystów.

Strzałem w dziesiątkę okazał się oryginalny pomysł znanego producenta muzycznego, Franka Petersena, aby połączyć średniowieczny chorał gregoriański ze współczesną muzyką popową i rockową. I właśnie ten pomysł zapoczątkował okres świetności zespołu Gregorian. Bardziej odpowiada mi wykonanie "Gregorian" od oryginału śpiewanych piosenek, co ośmiu śpiewających mężczyzn z taaakimi głosami to nie to, co jeden wykonawca. W niektórych utworach towarzyszyła "chóralnym" Panom Amelia Brightman brytyjska wokalistka o anielskim, albo jak niektórzy mówią dziecka głosie.1 IMG 20160316 194306835

Okazało się, że pomysł przerabiania popularnych utworów na styl gregoriański nie znudził się publiczności i święci triumfy. A sprzedaż albumów rozchodzi sie w milionowych nakładach. Imponująco wychodzi śpiewającym panom przerabianie repertuaru znanych przebojów przekroju muzycznego świata – od Stinga po "Duran Duran" i "Depeche Mode". Zespół "Gregorian" każdej piosence, nad którą pracuje, nadaje zupełnie nowy wyraz. Utwory grupy utrzymane są w spokojnym i nieco popowym klimacie. Niesamowicie silny przekaz emocjonalny sprawia, że słuchacze przenoszą się do innego świata. 1 IMG 20160316 194028287

To była wielka przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w tak pięknym widowisku. Wspaniały koncert, rewelacja, muzyka, śpiew, cudowne efekty wizualne, laserowe i pirotechniczne, można byłoby słuchać jeszcze bardzo długo. Fantastyczny koncert-grupa chórzystów, która, lubi to, co robi i robi to świetnie. Klimat pozytywnej energii bijący ze sceny przeniósł się na publiczność, która sowicie i wielokrotnie nagradzała chórzystów brawami. Niezapomniany moment, kiedy a'capella śpiewali po zejściu ze sceny tuż przy publiczności.1 IMG 20160316 205916337 Bezpośredni kontakt na koncercie to zupełnie inne przeżycie niż odsłuchanie płyty, czy obejrzenie koncertu na Youtube. Doznań duchowych z występu na żywo nie jest w stanie nic zastąpić i odtworzyć. Głosy wykonawców porywały duszę, umysł, ciało. Słuchając tych wykonań miałam ciarki na całym ciele.
Występ wspaniały na najwyższym światowym poziomie. Dwie i pół godziny minęło niestety błyskawicznie. Za szybko niestety.1 IMG 20160316 211223773 Wielokrotne bisy, owacje na stojąco nie pozwoliły na szybkie zakończenie imprezy, ale chyba Panowie są do tego przyzwyczajeni, bo nie dali się długo prosić i bez problemu bisowali. A gdyby było inaczej mogliby być niemile zaskoczeni. Publiczność Warszawska przyjęła artystów bardzo ciepło.1 IMG 20160316 202846164Mam nadzieję, że jeszcze będziemy mieli okazję ich posłuchać, chociaż wbrew nazwie "Final Tour" i zapowiedzi, że to ich ostatnia trasa koncertowa to jednak będą dalej tworzyć i koncertować, czego na szczęście nie wykluczył w swojej zapowiedzi jeden z ich wokalistów. A póki, co, do następnego koncertu na żywo musi mi wystarczyć ich płyta albo oglądanie zespołu na Youtube.

 

Barbara

2021  © City LIfe Blog