City Life Blog

Dom Arcybiskupów otwary dla ciekawych

1 IMG 20160522 3Po raz kolejny w historii Dom Arcybiskupów Warszawskich otworzył swoje gościnne progi dla ciekawych, a takich w sobotnie i niedzielne przed i po południa nie brakowało.


Kilkunastoosobowe grupy ludzi pod opieką przewodników z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego były oprowadzane po siedzibie Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego.

Przewodnicy opowiadali o historii pałacu i jego mieszkańców oprowadzając po wnętrzach, gdzie żył, pracował i modlił się Prymas Tysiąclecia. Zwiedzający mogli zobaczyć pomieszczenia oficjalne, jak Sala Tronowa z portretami kolejnych gospodarzy pałacu, czy sale konferencyjną, w której to odbywały się obrady Episkopatu pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego.

Kolejna trasa zwiedzania prowadziła przez ogrody prymasowskie, gdzie stoi rokokowy pawilon ogrodowy. Budowla ta przetrwała wszystkie nawałnice XIX I XX wieku, które niszczyły miasto a o dziwo ten właśnie pawilon został w stanie nienaruszonym. Kolejny etap zwiedzania to powrót do wnętrz budynku i zwiedzanie dzieł sztuki oraz pamiątek posługi kapłańskiej.

Kolejne wnętrza pokoi odsłaniały ciekawe do obejrzenia rzeczy takie jak: biurko, gdzie Stefan Wyszyński zwykł pracować a Karol Wojtyła odebrał biskupią nominację. Z balkonu można było podziwiać widok na piękny dziedziniec, albo poczuć przez chwilę to, co czuł Prymas kiedy witał mieszkańców stolicy, kiedy został uwolniony z trzyletniego więzienia. Zwiedzanie goście zakończyli w prywatnej kaplicy, w której modlił się Prymas. W zaciszach kaplicy można było uklęknąć, pomodlić się i oddać się zadumie. Zadajac sobie pytanie:

Jak dalej żyć?

Barbara

2021  © City LIfe Blog