City Life Blog

Pola Mokotowskie-park z historią

1 IMG 20160824 095849396Pole Mokotowskie to miejsce, którego nie można nie odwiedzić mieszkając w Warszawie. Znaczna grupa ludzi już to zrozumiała wybierając się z całymi rodzinami na wypoczynek weekendowy, albo mały relaks w ciągu dnia. Duży kompleks parkowy w Warszawie znajduje się na terenie trzech dzielnic Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia.

Miejsce z historią. Park ten powstał na miejscu dawnego lotniska Mokotowskiego.

W 1818 roku pełniło role Pola Mokotowskiego Wojennego. Miejsce to było wykorzystywane nie tylko na poligon wojskowy, ale również na rewie wojskowe.

W 1884 miejsce było wykorzystane, jako pokazy wyścigów konnych.
W 1915 kiedy Warszawę opuściły wojska rosyjskie ich miejsce zajęły wojska niemieckie, które przystąpiły do odbudowy lotniska.
W 1929 roku utworzono polskie linie lotnicza LOT. W sąsiedztwie stacji zaczęły powstawać warsztaty naprawcze i produkcja części do samolotów.
W latach 30-tych lotnisko zostało przeniesione z Pól Mokotowskich na Okęcie.
W 1935 roku uroczyście pochowano marszałka Józefa Piłsudskiego. Ku pamięci wielkiego wodza nazwano Park Mokotowski jego imieniem.

Dobrze utrzymany, duży park w środku miasta, który stanowi płuca dla tej części miasta - nie świeci pustkami. Można posiedzieć na ławce, pod drzewem na kocu na trawie, popatrzeć na kaczki pływające po stawie, posłuchać szumu fontann, legalnie rozpalić grilla. Dla tych osób, którzy zgłodnieją po kilkugodzinnym pobycie punkty gastronomiczne słynne Bolek, Lolek i Tolek serwują przepyszne potrawy. Można zjeść potrawy z grilla i nie tylko, napić się piwa lub lemoniady.

Ja zawsze wybieram się tam po obiedzie, żeby spalić kalorie i zjeść przepyszne lody, którym nie mogę się oprzeć. Miejsce godne polecenia i odwiedzenia, chociaż raz w życiu. Producenci "Pitbulla2" docenili to miejsce, jako tło dla gry aktorskiej.

Podczas parady Psów w 2004r w Warszawie odsłonięto na Polu Mokotowskim pomnik Szczęśliwego Psa. Założeniem pomnika było pokazanie psa szczęśliwego, czyli takiego, który jest kochany i otoczony opieką.

1 IMG 20160814 154539230
Osoby lubiące aktywnie spędzać wolny czas nie mogą mieć powodu do narzekań. W parku przygotowano wiele ścieżek rowerowych, do jazdy na rolkach, czy biegaczy. Spacerujacy z psami nie mają powodu do narzekań, bardziej spacerujacy bez psów, tylko z rodzinami, ponieważ większość psów puszczona luzem niestety nie ma kagańca. Licząc na dobre intencje psa, można się przeliczyć.

Na jednym końcu parku znajduję się plac zabaw dla dzieci na drugim trochę dla starszych dzieci miejsce do gry w siatkówkę. Jednymi słowy każdy znajdzie coś dla siebie. Od znajomych Warszawiaków wiem, że jest to jedno z lepszych miejsc do wypoczynku w Warszawie i aktywnej formy spędzenia wolnego czasu.

Ci, którzy narzekają na tłok w lecie nie mogą być tacy samolubni, to oczywiste, że fajne miejsca, będą przyciągać i przyciągają mnóstwo ludzi. Teren jest tak rozległy, że każdy znajdzie kawałek ziemi dla siebie. Dla bardziej nerwowych nie pozostaje nic innego jak tylko poczekać na okres zimowy wtedy jest znacznie mniej ludzi.

Barbara

2021  © City LIfe Blog