City Life Blog

Jasełka uliczne

1 3kroljpg6 stycznia w całej Polsce organizowane były Orszaki Trzech Króli. Inna nazwa Święta to Objawienie Pańskie jedno z najstarszych i najważniejszych Świąt dla chrześcijan w roku. W tym roku Orszak przeszedł pod hasłem "Pokój i Dobro"- zawołanie Papieża Franciszka.

To już dziewiąty raz Orszak przemaszerował ulicami Warszawy. Poprowadził go trzej królowie od pl. Zamkowego, Krakowskim Przedmieściem do pl. Piłsudskiego. Parę minut wcześniej w samo południe modlitwę Anioł Pański odprawił kard. Kazimierza Nycza. - " W tym roku naszej modlitwie i naszemu pielgrzymowaniu będzie towarzyszyła myśl, modlitwa i pomoc dla chrześcijan i wszystkich ludzi, którzy cierpią w Syrii i na Bliskim Wschodzie – powiedział na rozpoczęcie marszu metropolita warszawski."

Ponad 2000 lat temu mędrcy ze wschodu wyruszyli, żeby oddać pokłon nowonarodzonemu mesjaszowi. Prowadzeni gwiazdą na niebie wyruszyli do Betlejem.

Na pamiątkę tego wydarzenia Orszak – jak co roku - poprowadzili trzej królowie symbolizujący trzy kontynenty:

Kacper - symbolizujący Europę, na czele orszaku czerwonego, Kacper ofiarował kadzidło - symbol boskości

Melchior - symbolizujący Azję na czele orszaku zielonego Melchior ofiarował złoto - symbol władzy królewskiej,

Baltazar - symbolizujący Afrykę na czele orszaku niebieskiego. Baltazar ofiarował mirrę (używaną do balsamowania ciała) - zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Według ewangelii Św. Mateusza:

Maryja z Józefem wyruszyli do Betlejem by zgodnie z dekretem Cezara Augusta zapisać się w ramach spisu ludności, niestety po drodze nie mogli znaleźć miejsca na nocleg. Trafili do karczmy, ale tam usłyszeli, że to miejsce nie dla nich, tylko dla tych, którzy chcą pić i się bawić. Kiedy Święta rodzina szuka miejsca na nocleg, dwór króla Heroda i on sam szykują się na przyjęcie nowonarodzonego króla po królewsku, czyli gościnne i wystawnie. Król Herod nie jest bez interesowny i chce się dowiedzieć, dokąd idą?
Skąd obawy przed małym narodzonym dzieciątkiem, że zamierza wydać rozkaz zabicia wszystkich chłopców do lat dwóch w okolicach Betlejem? Obawy biorą się z ksiąg, co prawda Herod nie jest Żydem, jest potomkiem z czasów Aleksandra Wielkiego, ale mimo to się boi. Świadczy to o tym jak wielka jest siła Pisma Świętego i jak wielkie są oczekiwania na Mesjasza. Historycznie król Herod jest osobą bardzo intrygującą, jego duże zasługi dla rozwoju cywilizacji grecko-rzymskiej mieszają się z okrutnym barbarzyńcom, który nie zawahał się mordować najbliższych.

Pomimo mroźnego dnia nie zabrakło chętnych do celebrowania największych ulicznych jasełek na świecie. Organizatorzy zrezygnowani niestety z udziału zwierząt, zwłaszcza wielbłądów, które stanowiły wielką atrakcję zwłaszcza dla dzieci. Udział w orszaku to nie tylko element święta religijnego, tradycji, ale również forma rodzinnego spędzenia czasu. Takie zgromadzenia zachęcają na przykład do wspólnego śpiewania kolęd. Toteż w 420 miejscowościach w Polsce wyruszyły rozśpiewane rodziny. Podobnie jak w latach ubiegłych na trasie odgrywano sceny tematyczne, m.in. stworzenie świata, życie w raju, grzech pierwszych rodziców. Zgromadzeni na pl. Piłsudskiego ludzie byli przebrani w kolorowe i piękne stroje. Nie mogło zabraknąć również ludzi przebranych za legionistów z rzymskiej armii czy za anioły.

Z obrzędowością Święta Trzech Króli wiąże się jeszcze inny zwyczaj a mianowicie wierni przynoszą do kościoła złoto kadzidło i kredę w celu ich poświęcenia. Później tą kredą oznacza się drzwi, pisząc litery C+M+B, stawiając krzyżyk oraz datę. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), co oznacza manifestację wiary.

W listopadzie 1960 r., Święto Trzech Króli zostało zniesione a od 6 stycznia 2011 r. możemy znowu je obchodzić.

Barbara

2021  © City LIfe Blog