City Life Blog

Dzień Kobiet-święto mężczyzn

dzienKobietDzień Kobiet - święto mężczyzn.

Dziś jest 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony po raz 108 nieprzerwanie od 1910 roku. W 1909 roku po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku święto było ustanowione i obchodzone przez Partię Ameryki. Na rodzinnym rynku Dzień Kobiet uroczyście obchodzony był od 1993 roku.

"W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet."

Aż strach pomyśleć jak wyglądałoby nasze życie dzisiaj, gdyby kilkanaście lat temu kobiety były uległe, obojętne wobec braku równouprawnienia i nie zauważyłyby tego, że im, jako kobietom prawa ludzkie się należą.

W latach 70-tych za czasów PRL kobietom wręczano goździki, później tulipany. Była to również okazja do obdarowania kobiet tym, czego, na co dzień mogło im brakować. Do rzeczy tych należały kawa, rajstopy, ręcznik, mydło. Dzisiaj może nam się wydawać to dziwne, że tak podstawowe artykuły mogły być deficytowe, ale kiedyś widocznie tak było. Jeden dzień w roku miał wypełnić kobietom całoroczne braki.

Trudno nie zgodzić się z opinią wygłoszoną przez towarzysza Gomułkę, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". Kobiety, podobnie jak mężczyźni powinny i zapewne zajmują ważne stanowiska w systemie.

Ale chyba nie jest tak różowo jak by się mogło wydawać i nie wszystko jeszcze zostało zrobione, skoro kobiety wychodzą w marszach manify na ulice i domagają się swoich praw. Ten dzień przynajmniej dla pewnej grupy kobiet nie był powodem do świętowania, ale na pewno był dniem do zwrócenia uwagi na sprawy kobiet.

Pod hasłem ”Myślę, Czuję, Decyduję" była organizowana manifa w Trójmieście. Osoby, którym były bliskie takie prawa dla kobiet jak: poszanowanie, różnorodności i równość przemaszerowały ulicami Gdańska.

Kobiety nie boją się stawiać oporu wobec tego jak są traktowane; przemoc, niższe płace, brak możliwości zajmowania wysokich stanowisk. Kobiety nie wyrażają również zgody na odbieranie im wolności w kwestii decydowania o ciąży, antykoncepcji i płodności.

Protesty odbyły się również w kilku innych miastach miedzy innymi w Warszawie, gdzie odbył się II Międzynarodowy Strajk Kobiet. Poprzez manifestację kobiety solidaryzowały się z kobietami na całym świecie.

Tematem przewodnim było 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

Najbardziej rzucającymi się w oczy hasłami były "Stop przemocy wobec kobiet", "Bronimy życia - życia kobiet", "Nie deptać 100 lat praw kobiet", "Jest Konstytucja, nie możecie wszystkiego". Może gdyby więcej kobiet było w polityce, łatwiej byłoby "przepchać" takie postulaty.

Nie ważne jak będzie wyglądał dzień kobiet, niech każda kobieta spędza go na swój własny wymarzony sposób.
Udanego Dnia Kobiet!

Barbara

2021  © City LIfe Blog