City Life Blog

Pomnik smoleński już jest

IMG 20180413 184511586 HDRPomimo wielu utrudnień ze strony Urzędu Miasta udało się jest i stoi na pl. Piłsudskiego parę metrów od grobu nieznanego żołnierza.
Po 8 latach od tragicznego wydarzenia, jakie miało miejsce w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku został odsłonięty pomnik ku pamięci tragicznie zmarłych tam osób. Pomnik w kształcie schodów to nie jedyny, jaki ma stanąć w tym miejscu. Pomysłodawcy myślą również o postawieniu nieopodal pomnika poświęconego Prezydentowi Kaczyńskiemu.

Oba te pomniki ma łączyć czerwony dywan z żywokostu.

Pomnik w kształcie schodów został zaprojektowany i wykonany przez artystę Jerzego Kalinę. Schody na pewno wszystkim kojarzą się z wchodzeniem i ze schodzeniem. W tym symbolicznym znaczeniu zawartym w pomniku mają oznaczać wejście do samolotu lecących tam osób na obchody rocznicy katyńskiej, a nieszczęśliwe dotarcie do miejsce przeznaczenia ma oznaczać schody do nieba. Na pomniku zostały wygrawerowane w porządku alfabetycznym nazwiska tragicznie zmarłych, a 96 światełek umieszczonych w sarkofaku, podstawie budowli ma symbolizować dusze zmarłych, które odeszły tam w przestworza.

IMG 20180413 183759519

Myśli filozoficznej można dopatrzeć się w wypowiedzi twórcy pomnika, który wyjaśniał, że element pomnika w kształcie trapu samolotowego początek ma w tym dole, on przebija jakby i przenika przez szkło. Ma to symbolizować linię podziału i horyzontu na to, co jest tu, i na to, co było. A to, co będzie, a to, co trwa - to jest w tym trapie, bo schody są nie tylko w jedną stronę, ale są dla tych, którzy zstępują i wstępują, także to jest droga w nieskończoność.

Na ceremonię zaproszono rodziny tragicznie zmarłych osób i to one dokonały uroczystego odsłonięcia Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Jako pierwszy głos zabrał Prezes Pis Jarosław Kaczyński:

"…Spójrzmy na napis na tym pomniku. Tam jest 96 nazwisk, bez żadnych tytułów, funkcji. Po prostu 96 osób, Polek i Polaków. Osób, które wspólnie wybrały się do Katynia właśnie po to, by podtrzymać pamięć. I już to jest wystarczającym powodem, by ten pomnik tutaj stanął. Gdyby to była wycieczka z miasta i wsi, jakichś ludzi, którzy nie pełnią funkcji, to i tak ten pomnik powinien tutaj stanąć. "

"Ten pomnik to będzie nasze kolejne zwycięstwo. My chcemy jedności Polaków, ale jedności wokół dobra, a nie zła. Chcemy Polski silnej, sprawiedliwej i dobrej, takiej, z którą będą się liczyć."

Następnie głos zabrał prezydent Andrzej Duda, który powiedział:

"Ten obelisk stanie się świętym miejscem Polaków, bo upamiętnia wspólnotę. On jest wszystkich i dla wszystkich. I bardzo pragnę, by tak był pojmowany, bo zginęli ludzie w służbie publicznej. Polska nie może o nich nie pamiętać."

"…To taki dzień słodko-gorzki. Gorzki, bo przecież osiem lat temu dotknęła Polskę straszliwa tragedia, najgorsza od II wojny światowej. Nie tylko, dlatego, że w katastrofie zginęło 96 Polaków. Ale dlatego, że państwo polskie, nasza Polska, tak niedawno odrodzona po latach zniewolenia, Polska, która wyrwała się zza żelaznej kurtyny, straciła dużą część elity."

Poza pomnikiem, który powinien łączyć a nie dzielić najbardziej ofiarom jest potrzebna modlitwa.

Kard. Nycz powiedział:

"Modlimy się przede wszystkim za zmarłych, którzy osiem lat temu zginęli w katastrofie smoleńskiej, w tej modlitwie prosimy w intencji najbliższych tych zmarłych, ale módlmy się także o to, aby ten pomnik wszystkich nas jednoczył."

Krążące w sieci zestawienie wizualizacji pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej oraz okładki płyty Beyond the bridge "The old man and the spirit z 2012 roku nie mogło umknąć uwadze bystrego oka posła PO Krzysztofowi Brejzie, który to zarzucił twórcom pomnika plagiat.

IMG 20180413 162630324 001

Sprawa została nagłośniona do tego stopnia w mediach, że o całym zamieszaniu dowiedział się sam zespół Bayond the Bridge. Muzycy jeszcze wieczorem zamieścili oświadczenie.

IMG 20180413 170333597 HDR 001

Jutro mija rocznica strasznego wypadku lotniczego w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie, w tym wielu polskich polityków, zmarli 10 kwietnia 2010 r. 10 kwietnia 2018 r. W centrum Warszawy odsłoni się kontrowersyjny pomnik. Zdecydowanie przypomina nam nasz projekt graficzny naszego albumu "The Old Man and the Spirit" z 2012 roku, Beyond the Bridge wyjaśnia, że nie reprezentujemy intencji politycznych ani religijnych. Sens naszego albumu jest samowystarczalny, a także grafika sama w sobie jest czysto muzyczna. Po prostu ciesz się naszą muzyką i powstrzymaj się od oskarżeń o plagiat lub groźby. Dziękuję Ci bardzo. Zakochany, BtB

Temat nie umknął również uwadze prawnikowi Giertychowi, który posilił się nawet o podanie numeru artykułu prawnego.

IMG 20180413 165144232 001

Jak widać schody nie są rzadkim zjawiskiem wymyślonym przez twórców, oto kolejny na to przykład. Kto chociaż raz czytał komiks Tytus, Romek i Atomek autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, wie, o czym pisze.

tytus romek i atomek

Moim skromnym zdaniem ja w tych dwóch dziełach plagiatu nie widzę, gdyż ich elementy różnią się miedzy sobą. Schody na okładce płyty zespołu z 2012 roku jak i te z kreskówki mają początek u samej ich podstawy, natomiast te z pomnika zaczynają się już parę metrów nad ziemią. Taka niewielka różnica a już wykazuję różnicę oddalającą myśl dzieła od plagiatu.

Oczywiście można pomyśleć, iż twórcy dzieła zależało na tym, żeby nikomu czy to na trzeźwo czy też nie, nie przyszło do głowy, wchodzić na te schody. Efekt końcowy mógłby okazać się tragikomiczny, podobny do tego z kreskówki Papcio Chmiela. Bo w takiej postaci myślę, że pomnik musiałby zostać ogrodzony, a nie tak jak obecnie jego bezpieczeństwa pilnuje dwóch umundurowanych policjantów.

Pomnik w kształcie schodów, a raczej pomysł, na który, mógłby wpaść każdy artysta jest chyba najprostszy do wymyślenia.

IMG 20180413 184931057

Tysiące osób nie weszło na plac.

Na ceremonię nie wpuszczono wielu set osób z ludu, które chciały być tam obecne. Była to impreza jak widać zamknięta. Być może obawiano się zakłócenia ceremonii odsłonięcia. Niewpuszczone osoby nie kryły swojego niezadowolenia i skwitowały to tak, iż: " lepiej było zostać w domu i oglądać odsłonięcie pomnika w telewizji. "

No to nieźle uczciliśmy pamięć zmarłych! ( chodzi oczywiście o przebywanie poza placem).

I jak do tego mają się wypowiedziane przez przemawiających słowa: "Ten pomnik ma łączyć, a nie dzielić", jak sama ceremonia otwarcia grubą krechą oddzieliła (ustaliła ) podział, jednych od drugich?


Barbara

2021  © City LIfe Blog